Finansal Yönetim Nedir?

Finansal yönetim hem bireysel hem de tüzel kişilerde önemlidir. İşletmeler ister şahıs firması olsun isterse anonim şirket hangi şirket olarak kurulursa kurulsun firmanın yönetiminin temel görevlerinden biri finansal yönetimdir. Başka bir ifadeyle finansal yönetim sadece fon temini ile değil, bu fonların kullanılması, değerlendirilmesi ve işletme değerinin yükseltilmesinde dikkate alır.

Çağdaş finansman yönetimi 20’nci yüzyıldan itibaren ortaya çıkmış ve özellikle son 50 yılda oldukça önemli bir gelişme göstermiştir. Günümüzde işletmeler bir taraftan kaynak sağlarken diğer taraftan yatırım yaparak varlıklarını etkin bir şekilde yönetmeye çalışır. Küreselleşen ve giderek rekabet koşulları ağırlaşan piyasalarda uygun zamanda uygun yatırım aracına karar verme, işletmelerin ayakta kalmaları ve daha fazla getiri elde etmeleri açısından çok önemlidir.

Finansal Yönetim

Finansal Yönetimi Kim Yapar #

Bu tür kararları işletmelerin üst yönetimiyle birlikte finansman yöneticileri verir. Finansal yönetim, İşletme yönetiminin fonksiyonlarından biri olup varlıkların temin edilmesi, finansmanı ve yönetimiyle ilgilenir. Bu fonksiyonlar bir işletme kurarak iş hayatına atılan kişilerin verecekleri kararlarla ilgilidir. Finansal yönetimin yatırım kararı, finans atama kararı ve mevcut varlıkların yönetimi kararı şeklinde üç temel görevi vardır.

Finansal yönetim, yatırım, planlama ve mevcut varlıkların yönetimi kararlarını daima getiriyi arttırma ve riski azaltma amaçlarına bağlı olarak verir. Finansal yönetim, oldukça geniş bir alana odaklanan bir finans fonksiyonudur. Genel olarak finansal yönetim, kurumsal finansman, finansal kurumlar, yatırım analizi ve uluslararası finansman şeklinde dört alanı kapsar. Kurumsal finansman, bu dört alan içinde en geniş kapsamlı sadır ve finansal yönetim derslerin içeriğinde de önemli bir yere sahiptir. Firmaların yönetiminin temel fonksiyonlarından biri finansal yönetimdir. Finansal yönetim yalnızca fonların temini ile değil, bu fonların kullanılması, değerlendirilmesi ve işletme değerinin yükseltilmesini de dikkate alır. Finansal yönetim, işletme yönetiminin temel fonksiyonu olarak varlıkların temin edilmesi, finansmanı ve yönetimiyle ilgilenir.

Tarafından desteklenmektedir BetterDocs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir