home Yazdı & Yorumladı Eskişehirspor’un kale gibi sambacısı Diego!

Eskişehirspor’un kale gibi sambacısı Diego!

Eskişehirspor Angelo DiegoBir defans futbolcusu düşünün takımda gol denilince ilk akla gelen isim olsun, bu isim Eskişehirspor’da kesinlikle Diego Ângelo de Oliveira yada bizim değişimizle Diego Paşa! Parasal olarak değil ama Türkiye’nin en kaliteli ve açık ara en iyi stoperi. 1.92 boyu olan birinden teknik olarak dengel beklemek zor olur ama uzun boyuna rağmen topu dengeli sürerken soğuk kanlı oluşuna hayran olmamak imkansız. Eskişehirspor ile bugüne kadar 120 maça çıktı ve bugün kü golü kariyerinin 24’inci golü Eskişehirspor adınaysa 18’incı gol oldu.

Eskişehirspor’un kale gibi sambacısı Diego!

Diego’nun hikayesini bir çok kişi biliyordur pasaport sorunu ile Genoa formasını giyemeyince Rıza Çalımbay gidişine yakın oynatsada onunla ilk sahne aldı Atatürk Stadyum’unda ve sırasıyla Rıza Çalımbay, Bülent Uygun, Michael Skibbe, Ersun Yanal ve Ertuğrul Sağlam’ın vazgeçilmezi oldu.

Diego kalitesini ıspatlamış ve tarihe adını Kasımpaşa maçında kulübün 1000. Golünü atarak kazımıştı ki bugün kü Erciyes karşısında attığı golle bir kez daha ilk on bir tahtasına isminin direk neden yazıldığının sağlamasını gösterdi. Diego öyle maçlarda gol atıyor ki taraftar neden ona takıpyor belli oluyor; örnek Ankaragücü’ne 2 gol ve Bursa’ya, Trabzon’a, Beşiktaş’a 1’er gol attı bu sezon Galatasaray ve Fenerbahçe’ye de gol atarsa Eskişehirspor’un tarihine adını kesinlikle altın değil elmas platin harflerle kazıyacaktır!

En golcü defans oyuncuları2009 yılında Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS) dünyanın en golcü defans oyuncuları sıralamasını açıklamıştı ve bu listeye göre Roland Koeman, Passarella, Hierro ve Popescu gibi ağzımız açık izlediğimiz yada videolarını görünce vay arkadaş dediğimiz isimlerin yanına ben Diego’yu yaşının daha 28 oluşunu koyarsam çok rahat ilk 50’ye gireceğine inanıyorum yeter ki böyle kendisine güvensin bu taraftar Eskişehirspor’u onurlandıran hiç bir futbolcuyu aradan yıllar geçse bile unutmaz ki bir gün yolu futbolu bıraktığında düşerse buralara paşa geldi ne füze atardı be diyeceğiz!

One thought on “Eskişehirspor’un kale gibi sambacısı Diego!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir