home E-Commerce & Web, Finans Bitcoin Çılgınlığı: Üniversite harç kabul etmeye başladı

Bitcoin Çılgınlığı: Üniversite harç kabul etmeye başladı

Halen bir çok kişi ne olduğunu bilmiyor olabilir ama hızlı şekilde yayılmaya başladı ve soru yağmuru var insanların aklında Bitcoin ne abi ya? Bende ilk başlarda ilgilenmedim çünkü bir tür saadet zinciri olarak algıladım özellikle R10 üzerinde bu kadar popüler olmasından sonra araştırma yaptım. Bitcoin temel özellik olarak İnternet’in özgürlük mantığına dayanan insanlar arası herhangi bir kurum ve kuruluşa bağlı kalmadan tamamen bağımsız bir elektronik para birimidir. Mantık olarak para basmak için devlet olmak gerekir ama bunda p2p paylaşım mantığı ile işliyor yani böylece masraflar ucuz oluyor aracı yok.

Bitcoin cilginligi ve lefkosa universitesiNormalde direk Bitcoin’in ilk çıkışı 21 milyon ile sınırlı olmak üzere 16 haneli bir şifre çözene 25 bitcoin vermesi ile başladı; yani sınırlı sayıda bitcoin’in piyasada olmasıyla kendi kendini dengeleyen piyasa oluşturmak mantığı altında çalışıyor. Tabi ki bu değişti bir nevi PayPal gibi kullanılmaya başlandı şuan bir çok yerde geçmeye başladı ve ücretsiz olduğu için e-ticaret siteleri için uygun. Dolar ve Euro’ya çevrilebildiği için alış – satış kurlar böylece yok arkadaş ben 16 hane şifre çözmekle uğraşamam satın alırım hatta kur farkından al sat ile para bile kazanabilirim diyebilirsiniz. Diğer bir güzel yani kişilik bilgilerinin asla paylaşılmaması yani sanal cüzdan olarak kullanabilirsiniz.

Bir çok tartışma elbette mevcut zamanla hep birlikte göreceğiz; bu bir virüs gibi yayılıp piyasayı kontrolü altına alabilecek mi yoksa büyük devletler yasal uyum, hukuk gibi şeylerle bunun önüne geçmeye çalışacaklar mı? Bunu zamanla göreceğiz şuan bir ekonomi yaratmış durumda http://bitcoin.clarkmoody.com/ gibi bu işin kurtları sayesinde borsa gibi yatırım aracı ama hareketleri sert bir borsa dikkatli olmanızı tavsiye ederim çünkü Ekim ayı içerisinde 1 Bitcoin 730 USD ederken ay sonunda 830 USD edebiliyor.

Neyse başlıkta belirtiğim gibi o kadar yayılmaya başladı ki 1980 yılında kurulmuş olan ve Güney Kıbrıs’ın önemli eğitim kurumlarından olan Lefkoşa Üniversitesi (6 bin civarı öğrencisi varmış) burada ki açıklamalarında harç ödemelerini Bitcoin ile kabul etmeye başladığını duyurmuş. Bitcoin hakkında bilgi almak için video ve yararlı linkler;

https://blockchain.info/tr/charts
https://btc-e.com
http://eksisozluk.com/show.asp?t=bitcoin&utm_source=twitter&utm_medium=tweet&utm_campaign=social&utm_content=bitcoin

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir