home Bakılası Öneriler, Yazdı & Yorumladı Premier Lig’in ilk ve 101 yıllık İngiliz olmayan derbisi

Premier Lig’in ilk ve 101 yıllık İngiliz olmayan derbisi

Bugüne kadar klişe derbi lafları kullanıyoruz futbol olarak; kimisi hak ediyor ama kimisi sadece basının şişirmesiyle oluyor. Bu derbi dünya çapında çok bilinmiyor sadece Britanya da yaşayanlar yada futbolu futbol için izleyenler biliyordur. TV’de Londra derbileri, Manchester derbileri, Liverpool derbileri gibi herkesin bildiği derbilerin yanına Galler’in daha doğrusu Güney Galler’in en büyük ve en büyük 5. bölgesel derbisi derbisi eklendi. Swansea City ile Cardiff City takımları bugün Cardiff şehrinde karşı karşıya geldi ve maçı duran toptan 1-0 Cardiff City kazandı (Bir Swansea taraftarı olarak hoşlanmasamda).

Güney Galler Derbisi101 yıl önce 7 Aralık 1912 yılında Vetch Field’da başlayan bu derbi mücadelesinde bugün ilk kez Premier League sahnesinde karşı karşıya geldiler. Bu derbinin farkı sadece futbol ile alakalı değildir, bu iki şehir yaklaşık 40dk uzaklıkta yan yana iki kenttir ve tarihlerinden beri yarış halindedir. Tribün dergide “1927 yılında Swansea taraftarının Cardiff’i desteklemek için Wembley’e gittiği, 1930 yılında Cardiff’in ligde kalmayı garantilediği zaman yine Swansea taraftarının stadyumda kutlama yaptığı bu derbi, ilerleyen yıllarda pek de dostça devam etmedi.” yazmış olasalar bile, bunun aslı başkent olmakla ilgili; Swansea zamanında daha gelişmiş bir kent olmasına karşın daha uygun coğrafi yapısı kaynaklı Cardiff Galler’in başkenti olmuştur. Tabi ki Galler’in sınırlı ekonominin etkisiyle özellikle son 25-30 yıldır iki takımın yada iki şehirin ilişkileri her koşulda gerilmiş durumdadır ki bunun kökeni 20 Ağustos 1938 yılında ki ciddi olaylarla biten maça kadar uzanıyor.

Cardiff Swansea Varsity DerbisiSadece futbol alanında değil Oxford – Cambridge Üniversitleri arasında bir çok spor dalında ki yarışmanın (özellikle kürek) benzeri Swansea ve Cardiff Üniversiteleri arasında da yer almaktır (Swansea University vs Cardiff City Varsity), bir sene Cardiff’in sahasında bir sene Swansea’nin sahasın yer alır ve 40 civarı spor dalında yarışırlar ki en çok beklenen maç rugby’dir ( İzleme şansı bulan biri olarak inanılmazdı diyebilirim, fotoğrafta ki taraflar bizimkiler Swansea Üniversitesi taraftarı 🙂 ).  İster istemez sizdebu derbinin içine giriyorsunuz bugüne kadar hiç maça gitmemiş bir kişi bile bu psikolojiye bürünebiliyor.

Maça gelirsek oturmuş kadrosu ile Laudrup yönetiminde ki Swansea çok fırsatlar kaçırdı ama duran toptan Cardiff City maçı aldı ve zengin Malezyalı patronu Vincent Tan’u sevindirdi ki teknik direktörleri de sezon sonuna kadar kalmayı garantiledi bu galibiyetle. Bugün’ün en çok hoşuma giden fotoğrafı ise Swansea taraftarının konvoyu oldu aşağıda ki fotoğrafta Cardiff’e doğru gidiyorlar. Daha detaylı bilgi için BU YAZIYI TAVSİYE EDERİM

Swansea Taraftarı Deplasman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir