home E-Commerce & Web, Yazdı & Yorumladı Twitter ve Facebook popüler ama E-Mail kadar karlı mı?

Twitter ve Facebook popüler ama E-Mail kadar karlı mı?

Facebook, Twitter, ve LinkedIn gibi albenisi yüksek ve herkesin aktif şekilde kullandığı sosyal medya kanalları için bir çok uzman ve bu işlerden para kazanan kişiler her zaman bunun öneminden bahsediyor. Bu platformların kullanıcıları da gün içerisinde milyonlarca yazı ve fotoğraf paylaşımı ile bu dünyayı canlı tutuyor ve saatlerce zaman geçiriyor ki mobil telefonların her an yanımızda olması ile 24 saat vazgeçilmez oldular. Peki gerçekten de e-ticaret için gerçekten de karlı ve geri dönüşü yüksek mi? Peki firmalar neden halen bizim e-posta adreslerimizi istiyorlar?

Reklam ajansları, ve bu işten para kazananlar için her zaman ilk odak noktası “MÜŞTERİ” olmuştur ve bu sosyal dünyanın sunduğu bilgi bolluğu bu sektörden ekmeğini kazanan için vazgeçilmez oluyor. Bir çok insanın unuttuğu eski gözüksede herkesin halen devam ettiği eski bir dost var “E-MAİL” yada “E-POSTA”.  Bu tür araştırmalar ülkemizde yapılmıyor maalesef, bazen bizde farklı sonuç göstersede çabuk adapte olduğumuzdan genelde aynı yönde sonuç veriyoruz. Neyse Amerika da 14 ayrı sektörde ve 86 farklı e-mağazadan alınan bilgilerle yapılmış İnternet üzerinde alışveriş yapan 72 milyon müşteriler üzerinde araştırma yapılmış. (Aynı zamanda Facebook & Twitter gibi sosyal medyayı aktif kullanan kişiler).

E-mail mi sosyal medya mıBu yapılan araştırmada gösterilmiş ki firmaların SEO amaçlı organik aramalara ve CPC (Adwords benzeri programlar dahil) olarak yaptıkları yatırımların %15.8 ‘i müşteri olarak geri dönüyor. Bu beklenen bir sonuç ama ilginç olan kısmıysa yaklaşık %10’luk bir oranla dönüş ile e-postadır. Yani firmaların topladıkları veya müşteri dataları ile yaptıkları e-posta reklamlarının %10’u müşteri olarak geri dönüyor.  Araştırmanın ilginç kısmı ise Facebook, Twitter, banner ve affilate gibi insanların çok fazla önem verdiği reklamların normalde çok popüler ve yoğun görünen reklamlarının geri dönüş oranlarının %2’yi bile bulamaması beni şaşırtan bir oran oldu.

Firmalar bir reklam verirken öncelikli olarak onlarla uzun soluklu bir ilişki kurmak isterler yani bir adet DVD sattım gerisi beni ilgilendirmez demezler. Onunla ilgili daha çok dataya sahip olup, alışkanlıkları ve nelerden hoşlandığını anlamak için farklı yöntemler ve stratejiler geliştirirler. Aynı araştırma bu konuyada değinmiş.

Email en iyi pazarlamalıdırYanda ki grafikte gördüğünüz üzere bu ilişki kurma hususunda her zaman en büyük geri dönüş arama motorlarından ayni SEO ve paralı arama motoru reklamlarından sağlıyor çünkü insanlar ne aradığını biliyor ve oradan gelen kullanıcı hakkında daha çok dataya sahipler. Bunu yine öncekine paralel olarak e-posta takip etmektedir. Beni şaşırtan kısım ise Twitter oldu yine, Twitter üzerinde günlük siyasi SPOR gibi olayların çok fazla değişmesinden kaynaklı reklamlar çok verimli olmuyor ve geri dönüş oranı bırakın artı oranı eksi 23 olmuş, yani twitter üzerinden uzun süreli müşteri olmamış, bunun diğer sebebi insanların fazla şeyi direk yazıyor olabilmeleri olabilir.

Buda göstermiştir ki her zaman en etkili yöntem birinci seo yapmak ve e-posta yolu ile oluyor, vede eski alışkanlıklar zaman geçse bile değişmiyor insanlarda. Belki eğlence amaçlı ve normal internet siteleri için geçerli değil ama özellikle ticaret siteleri için kesinlikle e-posta ve SEO yatırımları en etkili yöntem olmaya devam edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir