home Bakılası Öneriler, Yazdı & Yorumladı Eskişehir Trafik Önerisi: Kızılcıklı ve Şair Fuzuli

Eskişehir Trafik Önerisi: Kızılcıklı ve Şair Fuzuli

Geçen hafta ki “Eskişehir trafiği için öneriler” yazım tahmin ettiğimden daha çok ilgi gördü öncelikle herkese teşekkür ederim. İyi – kötü hep eleştiriler geldi olabildiğince yorumlara da yer ver verdim. Bu yazıdan sonra bir çok kişi fikir alış verişi yapma şansım oldum ve son 4 gündür tramvay’ın zorunlu olarak çalışmamasından sonra sadece otobüs kullandım ( araba çıkartmak çılgınlık 🙂 ). Kısa bir önerim olacak daha doğrusu ağabey’imin önerisidir bana da çok mantıklı geldi. Eskişehir merkezine çok inenlerin ve sanırım yetkililerinde gözünden kaçabiliyor bazen.

eskişehir trafik önerisiMalum Kızılcıklı Caddesi’nin trafiği zorunlu yön olarak Tülomsaş ve Atatürk Caddesinden kaynaklanıyor. Yani o tarafa gitmek istemeyen biri bile şehrin zamanın dar planlanmasından dolayı (hiç bir siyasi eleştiri yoktur) zorunlu o trafiğe giriyor. Neyse fazla uzatmadan önerim şu; Kızılcıklı ve Şair Fuzuli Caddelerinden zorunlu tek trafik yönü tersine çevirmektir. İlk duyunca insan nasıl yani diyor bende aynısı dedim ama ayrıntılı düşününce gayet mantıklı.

Örnek olarak Stadyum tarafından gelen ve Espark’a gidecek bir kişi Atatürk Caddesinde daha az trafik yaratıp Şair Fuzuli caddesinden direk Bağlar Caddesine yani daha geniş bir cadde ile ulaşabilir. Tam ters olaraksa Espark tarafından gelen tüm trafik şuan Bağlar’a ve Yunus Emre’ye çıkıyor son 3 gündür otobüsle giden biri olarak söylebilirim ki tam 35dk sürüyor akşam trafiği (3km var yok). Eğer Espark’dan gelen biri direk İBİS otelinden yol verilir Kızılcıklı’ya çıkarsa ciddi bir zaman kazanımı sağlar. Tülomsaş tarafından gelenleri düşünerek sadece 1 şerit ile yine var olan ara sokakğa trafik çıkartılabilir.

Bunlar tabi ki geçici çözümler şuan herkesin tek konuştuğu konu bu ve köprü yapımı süreci kışın geldiğini düşünürsek 3 ay’ı geçecek gibi duruyor alternatif çözümler şart, örnek Kızılcıklı, Yunus Emre ve Cengiz Topel’e komple 2-3 ay park yasağı gelmeli çünkü 1.5 şerit halinde trafik gidiyor…

One thought on “Eskişehir Trafik Önerisi: Kızılcıklı ve Şair Fuzuli

  1. Hocam çok güzel yazmışsınız gayet mantıklı , sakaryada trafikten kurtulmak için sizin bahsettiğiniz yöntem gibi birşey yaptılar bir kaç yeri tersine çevirdiler , fakat plansız ve düzensiz çalışmaları yüzünden trafik dahada sıkışmış halde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir