home Bakılası Öneriler, Yazdı & Yorumladı Eskişehir trafiği için öneriler

Eskişehir trafiği için öneriler

Eskişehir de yaşayan herkes için şuan her halde tek ortak problem “TRAFİK!”, beni etkilemiyor diyen kişi ya hiç bir taşıta binmiyordur (ki binmese bile yaya trafiği etkileniyor) yada şehir merkezine uğramıyordur ki bu çok zor. Özellikle son 3-4 aydır inanılmaz biçimde yürümeyen bir trafik var, örnek olarak verirsek geçen gün Yunus Emre Caddesinde toplam 4 şerit birden eski otogar – Odunpazarı tarafına giden tarafta kitlenmişti yani karşı yoldan kimse gelemiyordu…

Bu artık siyaset üzeri bir sorun oldu ve hangi partiden olursa olsun hiç bir yönetici tam bir çözüm üretemiyor. Tramvay evet harika bir taşıt ama tehlikenin farkında olmayan olabilir, pek bir harita yok ortalıkta ama Batıkent hattı var olan SSK hattına bağlanacak ve diğer hatta Yenikent tarafından Opera hattına bağlanıcak. Aşağı Estram istatistikleri var her yıl ortalama 1.5 milyon artan yolcu var, yeni hatların bağlandığını var sayarsak en az 70-100bin kişinin hayatına Estram girecek. Yani yolcu kapasitesi bir anda 5 milyonu aşabilir ve hatlarda sıkılaşacak, bu durumda Atatürk Caddesinden, Atatürk Bulvarından, Atatürk Lisesinden, Kızılcıklıdan, Bağlardan, vs her kalabalık kavşaktan iki katı sıklıkta tramvay geçecek. Bir şekilde yolları üst almak gibi acil çözümler bulunmalı yoksa insanların tahammül sınırları zorlanır…

Estram İstatistik

Kaynak: Estram Resmi Sitesi

Pratik çözümlerden bir diğeri Sakarya Caddesi, Cengiz Topel ve Kızılcıklı gibi kalabalık caddelerde park yasağı konmalı. Şuan oradan kazanan para insanların trafikte kaybettiği zaman ve benzin park paralarından kat ve kat kıymetli. Herkesin kendi bölgesine göre bir çözümü vardır ve benim sık kullandığım bir güzergah olan Tülomsaş tarafı için önerim aşağıda ki harita gösterdim. TCDD inanılmaz büyük bir araziye sahip ve çoğu kullanılmıyor kırmızı gösterdiğim yerler günün 12-14 saati her daim kalabalık bir trafik var.

Ali Fuat Güven caddesinin bittiği noktadan ya da biraz sağından / solundan Şahin Bulvarına (Tepebaşı Belediyesi’nin devamı) bağlantı yapılacak 1-2km’lik yol ile şuan Espark’ın oradan Vişnelik bölgesine giden 3-4 km’lik yol 30dk sürerken bu yol sayesinde 10-12dk arasına düşecektir ve Atatürk Caddesi bölgesinde ki trafiği rahatlatacaktır. Elbete bir sürü politik problem vardır ama imkansız değil bu şehir acil çözüm bekliyor!!

 

Eskişehir Trafik

 

 

17 thoughts on “Eskişehir trafiği için öneriler

 1. Sırf arabaya binmemek için iş yerime yakın yerden kiralık eve taşınıyorum yoksa bu trafikte işe gelip gitmek tam bir işkence.

  1. Kolay gelsin hocam, zamanın planlanmamis ama acil çözümlenmese 2. Etap tramvay sonrası çok sıkıntılar doğacak…

   1. Ben sizin yaptığınız uyarıları daha ESTRAM proje aşamasındayken yapmıştım.
    Maalesef birincisi hatakarla dolu olarak gerçekleşen ESTRAM’ın 2. uzatma projeside daha büyük hatalarla yapıldı.
    Sonuç: TRAFİK KAOSU!!!

 2. Büyükerşenin kulaklarını çınlatacağınıza oy vermiyoruz diye her türlü engellemeyi yapanları çınlatın. Ben hasta babama yemek götürmek için sadece bir dakika park ettiğim için hemde daha ortada tramvay yokken 2001 yılında Yunusemre caddesinde ceza yazan kahraman polisler AK plakalı onlarca otmobilin başında nöbet tutuyor.

  1. Yoo özellikle particilik yapmadım yazıda, bu problemde hem belediye hem hükümet sorumlu hemde vatandaş saygılı olmayı bilecek trafikte. Yani birlikte çözmemiz lazım yoksa birine sallamak işin kolayı olur.

 3. Otoparklar yapılması bence, Avrupa örnekleri çok ilk 30-40 dakika ücretsiz otoparklar var. Cadde üzerinde durmak komple yasak. Büyük şehirlerinde değil 100,000 popülasyona sahip kentlerde bile var.

 4. Eskişehir zaten arazi olarak merkeze sıkışmış bir şehir olduğu için tramvay hiç yapılmayıp direk metro yapılsaydı cok daha iyi olurdu. Bu yol genişlikleri bi 10 yıl daha taşırdı bu şehri. En azından yeni yapılanlar yer altına alınsa da yapıldığı bölgede trafik sıkışıklığına neden olmasa… Ayrıca cengiz topel şair fuzuli kızılcıklı üniversite caddesi Atatürk caddesinin stadyum istasyon arasındaki kısmında bırakın parkı duraklamak bile yasak olmalı.

  1. Eskişehir’de metro zor çünkü zemin sıcak sudan dolayı pahalı olur proje. Tramvay mantıklı proje ama kesişme noktaları alt üst geçit olmalı. Maalesef siyasi çekişmelerin sonucunu vatandaş görüyor…

 5. Bu Eskişehir’lileri anlamıyorum ne anlarlar bu Yılmaz Hoca’dan ? Yahu ben işim gereği çok gezen biriyim ne gidin Kayseri’yi bir görün, Gaziantep’i bir görün… Allah aşkına Eskişehir’e heykeller ve bir kaç park yapmakla belediye başkanı olunmaz. Estram garibesi’de bir başka. Zaten akmayan hafta içi bile muazzam kalabalık olan akşam saatlerinde kafayı yedirten trafik problemi için ne yapıldı bu Eskişehir’e?

  Birde tramvaya her zaman geçiş üstünlüğü var zaten dakikalarca beklediğimiz kırmızı ışık yeşile dönmesi ile kırmızıya geçmesi arasındaki 2 saniyede hango trafik akar Allah aşkına? Neymiş efendim Tramvayın geçiş üstünlüğü var.

  Halk otobüslerine az para vererek 10 numara, yanmış yağ yaktıran Sn. Hocam, Eskişehir’deki halk otobüslerinin zehir saçtığının farkında mısınız? Tabi siz makam arabanızla gezerken, Eskişehir sokaklarına Heykelcikler yaptırmaktan başka bir şey bilmiyorsunuz.

  1. Yani sizde haklısınız diğer taraftan bakanda. Şehir yaşadıkça var olur ama şehir rahat yaşadıkçada ferah olur. Yazımda ve yorumlarda belirtiğim gibi Yılmaz Hoca yada hükümet şunu yaptı bunu yapmadı meselesi değil, üniversiteler desteği ile (gerekirse yurt dışı destekli) planlamalar ile çözüm bulunmalı. Belki planlar yapılmıştır ama vatandaşa bilgilendirme çok az yapılıyor böyle olunca herkes bilmeden konuşuyor ve birbirini kırıyor.

 6. Şu Parti Bu Parti En iyisinin…Seçim yaklaşınca iş yapıyorlar tramvayın ilk başladığı günü hatırlayın derim.Trafik tam bir sorun.Bu park yapılan caddeler (Kızılcıklı, Şair Fuzuli v.s.) Park kalkarsa para nerden gelecek.Adam bunu düşünüyor.Senin Acil işin varmış hastan varmış adamın umrunda mı?En büyük yanlış başta yapıldı en merkezi caddeden tramvay geçmesi ile. İKİEYLÜL cad. Başka yer mi yok tu?Neyse burda konuşulanların hiç birini sallmıyorlar bile…Kendimiz yazıp kendimiz okuyoruz.Sonumuz Hayrola…

  1. Aslında farkına varılmadan bir sorun yaşandı ve herkesin işine geldi. Şehir merkezinde 1 katlı evler yıkıldı 4 katlı evler yapıldı yani bir sokakta 100 kişi yaşıyorken biranda aynı sokakta 400 kişi yaşamaya başladı. Böyle olunca şehir merkezi zamanında dar planınca vede siyasi anlaşmazlıklardan dolayı gelişmede olmayınca sorun şuan zirveye çıktı.

   Birde Eskişehirli hemşerilerimizin çoğu henüz yoğun trafikte araba kullanmaya alışkın değil yani şerit kavramı yok herkes ip gibi yamuk diziliyorlar ve 30 saniyede 20 araba geçeceği yerde 11-12 araba geçiyor. Sonuç olarak bahane çok ve sorumlu tutalabilecek kişide çok sadece Hocalık yada sadece hükümetlik durum değil. Zamanında yapılan hataları şimdi yapmamak için zaman dar akıllı birlikte karar almak lazım, fakat bir çok kişinin umrunda değil buna üzülüyorum…

 7. Millet Vekilimiz Salih Koca yazımı paylaşmış teşekkürler. Ben hayatım boyunca siyasete bulaşmamak için maksimum özen gösterdim o yüzden her yorumu onaylamıyorum lütfen yanlış anlamayın arkadaşlar. Ne hükümet yanlısıyım ne de gözüm kapalı belediye yanlısıyım. Ben sadece Eskişehirliyim ve Eskişehir’i rahatlatacak çözüm önerileri sunmaya çalışıyorum. Tekrardan zaman ayırıp yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim, varsa öneriler lütfen paylaşın.

 8. İyi günler.Ben Afyonkocatepe üniversitesi lojistik 3.sınıf öğrencisiyim.ulaştırma ekonomisi politikaları adında bir dersim var.hocamız yaşadığımız şehrin trafik sorunlarını araştırmamızı istedi. bende eskişehirli olarak eskişehirin yollarının dar olması, merkezde yoğunlaşan nüfusu ve bireysel araç kullanımın artmasını ele aldım.bunlar hakkında çözüm önerileri sunabilirmisiniz?

  1. Lütfiye Hanım sanırım biraz geç kaldım iş yoğunluğu sebebiyle blog girişi yapamadım. Halen projeniz devam ediyorsa elimden geldiğince seve seve yardımcı olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir