home E-Commerce & Web, Yazdı & Yorumladı Bizde İnternet = Spor

Bizde İnternet = Spor

Biz Türkler olarak İnternet kullanmada Avrupa 1. sıradayız ve bunu her zaman öve öve anlatırız. Fakat ne amaçla ne kadar aktif kullanıyoruz? Örneğin İnternet bankacılık kullanma oranında %39 ile 12. sıradayız bu Avrupa ortalamasının çok altında. İnternet’i ne amaçla kullandığımız açık sanırım ama yine diğer bir örnek 1 Türk ortalama 1 yılda Facebook da 538 dakika harcarken; sahinden.com da 90dakika harcıyor yani baktığımız şeyler çok yaratıcı değil.

futbol ve sosyal medyaÖzellikle İnternet kullanımı son zamanlarda öne çıkmış olan ve Google Analytics ve Alexa gibi ölçümleme şirketlerin en büyük rakibi olan comScore’un son araştırmasına göre Türklerin %80’ni her gün mutlaka spor sitesine giriyor yada spor haberleri ile alakalı metinler okuyor. Araştırmaya göre yazın gelmesi ile birlikte özellikle Avrupa çapında bir çok spor aktivitesi başladı ve Yahoo! Sports, Goal Sites and Eurosport gibi popüler spor sitelerinden alınana bilgilere göre bir ayda 187 milyondan fazla kişi sporla ilgili verilere ulaştı.

Ülke olarak açık ara önde olduğumuz konu tabi ki spor (futbol) olduğundan Türklerin %79 mutlaka ama mutlaka spor sitelerini ziyaret ediyor. Malum transfer dönemi de hazır açıldı herkes merak içinde bekliyor 🙂 Peki diğer ülkelerin ortalaması ne durumda? Avrupa’nın genel ortalaması %45 iken bize genel huy olarak yakın olan İrlanda %67, İspanya %62 ile ilk üç sıraya girmiş bulunuyor. Beni en çok şaşırtan Rusya oldu çünkü Ruslar kültür olarak spora düşkün (futbol demiyorum SPOR!), %25 oranla Ruslar son sırada bulunuyor. Sanırım bunun bir sebebi daha çok kendi sitelerini tercih etmeleri olabilir çünkü veriler Yahoo! Sports, Goal Sites and Eurosport ağırlı alınmış durumda. Eeee Sir Ferguson amcamın dediği gibi “İstatistik mini eteğe benzer; çok şey gösterir ama asıl görünmesi gerekeni göstermez.” dese de bizde gösteriyor; Bizde İnternet = Twitter & Facebook = Spor aman pardon Futbol!

Buyrun tam liste 😉

Turkler ve Spor Siteleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir