home E-Commerce & Web KOBİler artık Sosyal Medya ile e-KOBİ Zamanı

KOBİler artık Sosyal Medya ile e-KOBİ Zamanı

KOBİ kavramının henüz oturmadığı ülkemizde bu makele de anlatacaklarımızı ve yapılanları Avrupa ve Amerika da ki KOBİler (SME’s) yıllardır yapmaktadır. Bunun kültürel alışkanlıklarla tabiki ilgisi vardır ama bence daha önemlisi KOBİ denilince akla sadece bakkal gibi işletmelerin akla gelmesinden kaynaklanmaktadır, kısa bir bilgi olsun eğer ciron yıllık 350,000TL’nin altındaysa genel olarak KOBİ sayılırsın. Konuyu dağıtmayalım elin adamı yıllardır yapıyor demiştik ne yapıyordu? Web sitesi açıp, bir şekilde sosyal medya da yer almaya çalışıyordu.

e-KOBİ Zamanı- ErkinEtkin sosya medya ya ve gücüne sahip olmak sadece büyük işletmelere özgü olarak algınıyor çünkü etkili pazarlama yöntemleri var, bununla ilgili çalışanları var ve büyük direk ilgili kitleye doğrudan ulaşabilecekleri dataları kolaylıkla satın alabiliyor ya da araştırma yaptırabiliyor. Bu saydığımız faktörlerden dolayı KOBİler için sosyal medyada var olmak genel olarak sadece prestij olsun olmakta.

KOBİler artık Sosyal Medya ile e-KOBİ Zamanı

Peki e-KOBİ nasıl olacak ve nasıl bu pazardan pay alacaklar? Facebook da reklam ilk kurulduğundan bu yana var olan bir yöntem ve kategorize ediliyordu; Ankara oturan 18-21 yaş arası bayan kullancılarda reklam görünsün diyebiliyorduk. Bu herkese açık bir olaydı ama KOBİ olan yatırımcı için hedefini tutaramazsa ciddi pahalı ve hayal kırıklığı yaratabilen bir yöntem olabiliyordu. Facebook reklam konusunda yeni  bir yöntem geliştirdi ve kullanıcılarını 500’den fazla kategoriye ayırıyor. Örneklemek gerekirse “Dizi izlemeyi seven erkek kullanıcı” ya da “Bisiklete binen Bursalı kullanıcılar”gibi reklam veren için en uygun kategoriye ulaşmasını ve etkili reklam ile satış yapabilmesini sağlıyor. Tabi ki işin içinde açık artırma yönetimi olacak yani çok pahalı ve özel kelimeler pahalı olacak ama KOBİ daha niche yani spesifik alanda yer aldığından çok fazla etkilenmeyecektir.

Bunun dışında tabi ki diğer tüm ağlarda etkin olmanızda fayda var, sadece müşteri için değil çalışanlarınızın mutlaka aktif olarak kullanmasını sağlayın çünkü bir şirketin en güzel reklamı çalışanlarıdır. Sosyal alanda ne kadar çok aktif olursanız o kadar hatırlanırsınız, örnek her zaman duyguğunuz bir şey video yapmaktır. Bunun ayrıntılı olarak onlarca sebebi sayılabilir ama işin özeti olarak siz ya da çalışanlarınız Video yaparak insanları daha uzun süre içeridetutabilir ve ilgilerini toplayabilirsiniz. Biz KOBİyiz nasıl yapalım gibi sorular elbette olacaktır, tuttup bir aksiyon filmi çekecek tabiki bütçe yok ama en azından 150-250TL bir el kamerası ile günde 10dk ayırarak etkili video hazırlayabilirsiniz. Örnek olarak “Galaxy S4 Ekran Koruyucusu” ürünü olsun, özelliklerini ve takmasını anlatacağınız bir 3-4dklık video hazırlamak en fazla 15dk alır. Bunun gibi 100 tane video olduğunu düşünürseniz belkide 1000lerce TL harcayıp elde edemeyceğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

One thought on “KOBİler artık Sosyal Medya ile e-KOBİ Zamanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir