home Yazdı & Yorumladı Amatörlük mü? Kahramanlık mı?

Amatörlük mü? Kahramanlık mı?

Öncelikli olarak Ne Halil’ciyim ne Mesut’çu, ne Nefer’liyim ne Altes’li sadece Eskişehirspor’luyum, bu yazıyı ön yargılı olarak okuyacaksınız şimdiden okumayı bırakabilirsiniz çünkü her iki açıdanda bakarak yazmaya çalışacağım. Dediğim gibi burada popülist olmak değil Eskişehir ve Eskişehirspor’u düşünmek lazım.

Bu akşam TFF 1. Lig’de İzmir’de süper bir şekilde başlayan Göztepe – Eskişehirspor maçı tam anlamı ile tarihe geçecek rezalet bir şekilde ile sona erdi. Öncelikle oyuna bakalım süper bir başlangıç 1-0 öndeyiz ve seyirci susmuş sadece ESES sesleri geliyor hakem Penaltı kazandık ve kaçırdık, ne olduysa bu dakikadan sonra ve takım yerden kalkamadı bir türlü hayatında Süper Lig görmemiş 4 tane Göztepe’li oyuncu durmadan bizim kaleyi zorluyor ve Boffin’de bir yere kadar bağıra bağıra geldi 1-1 oldu. Takımın bekleri ilk isabetli ortasını 70. dk’da açmış derken orta sahamız çöktü ama ne hikmetse biz forvette değişiklik yaptık.. Vee hakem devreye girdi önce Axel Meye’nin net penaltısı çalmadı sonra 90. dakika kırmızı vermedi ve dönen top gol oldu ve olan oldu.. Alpay Özalpay dönüşü olmayan bir karar aldı ve takımı sahadan çekti.

Burada hem fikir olmayan yok Hakem rezalet değil rezalet ötesinde bir yönetim gösterdi maalesef bu ilk değildi sonda olmayacaktır. Bu saatten sonra nasıl bir tavır alınmalı soru bu? Alpay Hoca’nın davranışı amatörlük mü? yoksa kahramanlık mı?

Amatörlük ise olması yapılması gerekenleri sıralayalım;
En öncelikle Eskişehirspor’a kimse zarar veremez Alpay Hoca’dan acil olarak istifası istenmelidir ve minimum ceza için uğraşılması gerek. Bu korkaklık değil bu sezon bu takım çıkamazsa ekonomik olarak çöküşe geçeceği aşikar. Birazcık piyasayı takip eden herkes farkındadır ki 2000’li yıllarda ki bol para piyasada yok, ekonomi kötü ve Eskişehir’de ki bir çok firma sponsor olmayı bırakın ne kadar kesinti yaparım derdinde. Bu yüzdn -3 puan yeme lüksümüz yok! Ayrıca yeni stadyuma isim sponsorluğu şuan çıkış tüneli gibi duruyor, böyle bir karar o işe de taş koyabilir.

Kahramanlıksa ne olacak ne yapılabilir?
Eğer kahramanlık kozu oynancaksa çok iyi bir kamu hareketi lazım, yerel gazeteyle olmaz ciddi anlamda duyurmak lazım ki sokakta her insan bu protestodan haberdar olmalı. Twitter’dan “Bozuk Düzene Karşı Direniyoruz” diyerek maalesef olmayacaktır. Burada kimse Eskişehirspor’dan büyük değil bu yüzden Halilci Mesutu değil sadece Eskişehirsporlu olmak şart.

Gelecek ceza belli para, 3-0, -3 puan silme olacak gibi duruyor, okuduğum kadarıyla destek verenler gitti yere kadar gitsin diyor. En kötü ne olur ligden çekiliriz, Göztepe gibi amatöre kadar düşer borçları sıfırlar geri geliriz, yada Mancheter United gibi FC United of Manchester diye taraftar takımı kurarız. Peki bunun sonucu ne olabilir? Maddi kısmını geçtim bence en büyük sorun nesil kaybı olur, en az 5 sene Eskişehirspor’dan uzak nesil yetişir. Tribün grupları biz varız desede hepsinin toplamı 3bin kişi geçmiyor, ve bu kadar internet ortamının olduğu bir yerde yeni nesilin ilgi kayması muhtemel. Ütopik ama olası.

Ayrıca protesto için nasıl bir destek bulacağız? TFF başkanı Yıldırm Demirören’i 2012 yılında Halil Ünal Kulüpler Birliği Vakfı Başkanıyken öve öve bitiremiyordu. Şimdi neyi kime karşı protesto edeceğiz? Pasoligin içine bukadar gömülmüşken nasıl olacak o iş? Yada kimden destek alacağız 3 tane Anadolu takımı bir araya gelip maç izleyemiyor bir araya gelip bize destek çıkacakları ihtimali sadece hayal.

athletico-bilaboZor bir karar ve vakit az bugün yarın karar vermek lazım.. Benim tercihim amatörce bir karardı ve zamansız showdu. Ama bunu dememde ki sebeo Halilci Mesutcu olayı değil bu iş olacaksa 70’de ki kültür v ruhla ESKİŞEHİR cocuklarıyla yapılır. Yada modern bir örnekse Athletic Bilbao’dur. Bask Bölgesi’nin diğer takımlarından farklı olan Athletic Bilbao bölge haricinde hiçbir oyuncuyu takımında oynatmaz. Bugün takımda ilk 11 altyapıyı geçtim Eskişehir’li oyuncu bile yok.. Maalesef çok amatörce bir karardı, Alpay Özalan çok iyi bir insan, yürekli biri ama bu aşamada ESES’e zarar veriyosun hocam. Eğer devam edersen showu bu takımı bir şekilde üst lige çıkartarak yapmanı yürekten diliyorum.

One thought on “Amatörlük mü? Kahramanlık mı?

  1. ŞU anda kahramanlık zamanı değil en kısa sürede Alpay gitmeli ve ilk yarıya kadar toplayabildiğimiz puanları toplayıp ikinci yarı ilk ikiye girmeliyiz. top yapacak ortasaha şart . Halil Ünal sezon başında trt bize borçlu olacak çok zevkli futbol ve açık ara şampiyon olacağız demişti .ortada ne oyun var ne zevk ne liderlik.Gelen karala 10, sıraya gerileyeceğiz belki daha alta .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir