home E-Commerce & Web, Hayata Dair Neler Yaptı? Cesaret: 5 yıl önce ki işletme projem

Cesaret: 5 yıl önce ki işletme projem

Sene 2011 sonları askerden yeni geldiğim zamanlar bir yandan iş arayışları bir yandan da klasik acaba iş mi kursak düşüncesi devam ediyor. Internet’e ki tecrübemi ve yüksek lisans bilgilerimi birleştireceğim kafamda uzun süre üzerine düşündüğüm projem vardı, fakat farklı sebeplerden normal çalışma yönüne devam ettik 🙂

Konumuza dönersek bu proje 5 yıl önce Eskişehir için tasarlanmıştı ve şuan bu sektörde iş yapan bir firma daha bunları yeni yeni yapıyor yada yapmak üzere. Girişimci arkadaşlara örnek olsun 🙂

————-

 

Projem;

Peki bu projemde neler yapacağım? Aşağıda sıraladığım hizmetlerden ilk 5’ini birinci aşama olarak desteksiz yapabilirim. Diğerleri için biraz organize ve büyümek gerekiyor ama bunu yaparsam sadece Eskişehir’e değil bölgeye (Afyon, Kütahya, Bozüyük) kapsayacak şekilde yaparım çünkü Eskişehir’de olduğu gibi buralarda da henüz bu alanda şirket yok.

Diğer şirketlerden farkı ne peki? Diğerleri sadece web tasarım ve de barındırma hizmeti sağlıyorlar ki bunu yapa çok firma var ama kaliteleri düşük Eskişehir ve çevresinde.

Hizmetlerin içerdikleri;

 • Seo hizmeti
 • Facebook ve Adwords Reklam Hizmeti
 • Facebook ve Twiter Hizmetleri
 • Dmoz kayıdı
 • Android ve Iphone Uygulama Hizmeti
 • Google Harita kaydı
 • Video hizmeti
 • Toplu SMS ve Email
 • Tasarım ve Webhositng
 • E-Ticaret Paketleri Hizmeti
 • Sesli sunum
 • Eskişehir’e özel sitelerle reklam ağı
 • Sanal Güvenlik Hizmeti

SEO Hizmeti

SEO dediğimiz olayın Türkçe açılımı Arama Motoru Optimasyonu yani Google, Yandex.com , Bing.com ve de Yahoo.com gibi arama motorlarının istediği kriterleri sitelere uygulamadır. Piyasada hizmet veren şirketlerin %99’u bu hizmeti yerine getiremiyor çünkü yabancı siteleri ve yeni güncel trendleri 1 yıl geriden takip ediyorlar. Bu konuda kendim epeyce geliştirdim ve de kendimi denemek amaçlı yaptığım denemelerde başarılı olduğumu gördüm.

Sistem işleme mantığı ise, firmanın yükselmek istediği kelimeye uygun çalışmalar yapılıyor, bu çalışmalar kelimenin zorluğuna göre süreleri değişiyor ama ortalama bir hafta gibi bir süreç tabi ki bir hafta boyunca sadece buna odaklanmak gerekmiyor bekleme süreleri var. Örneğin, Kemer Emlak firması geldi, “Kemer kiralık villa” kelimesinde yükselmek isteğini söyledi, buna göre rekabet zorluğu inceleniyor daha sonra kişinin web sitesi inceleniyor, buna göre bir plan çiziliyor. Maliyet ayrıntılarını sonraki sayfalarda “Maliyetler ve Ücret Politikası” bölümünde açıkladım.

Facebook ve Adwords Reklam Hizmeti

Adwords denilen olay, Google’da yapılan aramlarda üst ve sağ taraftaki ve de diğer web sitelerinde çıkan Google reklamlarının hizmetidir. Buralara reklam vermek kolaydır kredi kartı olan herkes bu hizmeti alabilir ama doğru kelimelerde reklam çıkmasını sağlamak ve de doğru kriterle altında çıkmasını sağlamak uzmanlık alanıdır. Şuan bunu yapan yerler mevcut ama yüksek komisyonlarla yapıyorlar ve de son trendleri takip ettiklerinden şüpheliyim.

Kısa zamanda, projelerini duyurmak isteyenler için Adwords ve Facebook’da reklam stratejileri sağlama amaçlı bir hizmet.

Facebook, Twiter Hizmetleri ve Tanıtım Yazısı Hizmeti

İşte bu sosyal medya danışmanlığı son zamanların ve de önümüzde ki yılların önemli sektörlerinden biri, ve Eskişehir’de bu konuda tecrübeli bir ekip yok. Firmalar malum bu işler için birini barındırması oldukça maliyetli, burada bu hizmet devreye girerken onların adına sosyal platformlarda onların takipçi sayılarını yükselmek hizmetini kapsıyor. Aynı zamanda bu konuda yatırım yapma projeleri de mevcut bu konuda bir ekip kurup profesyonel anlamda Facebook uygulamaları ve oyunlarının yazımı planı.

Android ve Iphone Uygulama Hizmeti

Tahminlere göre 2015 yılında internete giren her 5 kişiden 3ü cep telefonu ve tablet bilgisayardan internete girecek ve de firmalar bununla ilgili stratejiler geliştirmesi gerekiyor. Eskişehir ve bölgede şuan bunu takip edebilecek bir firma yok, varsa da şuan önemsemiyor bunun gücünü.

Dmoz kayıt Hizmeti

Dmoz.org bir tür listeme sitesidir, eski önemi kalmasa da halen prestijini korumaktadır, belirli kriterle başvurulunca kabul ediliyor. Zor bir hizmet değil bunu satın alınan diğer hizmetlerin yanında hediye olarak düşünüyorum.

Google Harita Kayıdı

Google Haritasında gezinirken yakın yerlerde ki dükkanlar ve de aramalarda ki sektörel anlamda çıkan firmalar vardır, işte bunları buralara ekleme hizmetidir. Buda aşırı derecede zor bir hizmet değildir Dmoz gibi bunu da SEO ve sosyal medya danışmanlığı hizmeti alanlara hediye etmeyi düşünüyorum.

Video Hizmeti

Video hizmeti aslında iki aşamalı eğer yatırım düşünülmezse, Youtube vb platformlarda sosyal reklam stratejileri geliştirilmesinde hizmet verilecektir ki bu konu SEO hizmeti ile bağlantılıdır. Yatırım yapılırsa yada bir anlaşma sağlanırsa ekip kurularak kısa metraj kaliteli ve profesyonel tanıtım çekimleri olabilir.

 

 

Toplu SMS ve Email Hizmeti

Bu piyasada var olan bir hizmet, hani müşteri talep ederse sunmak amaçlı sunuyorum yoksa Eskişehir de bunu yapan var. Ne kadar başarılılar hiç araştırmadım. Belirlenmiş kitle ve yaşa özel gruplara reklam emaili ve de sms’i atma hizmetidir.

Tasarım ve Hosting Hizmeti

Buna öncelik vermedim çünkü rekabet yüksek ama orta kaliteli hizmeti yüksek fiyatlara sunuyorlar. SEO hizmeti verirken, tasarımlar uygun değilse uygun fiyatlı tasarım hizmeti vermeği hedefliyorum. Eğer yeterli bir talep görürsem bununla ilgili tasarım ekibi kurarım, tabiki bu maliyetleri artırır ama güzel para var bu sektörde, çünkü bir tasarım yapılan şirkete 750TL’den aşağı ücret teklifi verilmez.

E-Ticaret Paketleri Hizmeti

Bu kısım Türkiye çapında bir hizmet, e-ticarete atılmak isteyenlere özel paket site programları hizmeti vermek, bunun için tabi ki bütçe ayırmak gerekli çünkü bunların yazılımları ciddi bir ekip işi. Piyasaya atılmak isteyen fakat bu işleri bilmeyenler için paket programları ve eğitimleri kapsayan hizmet düşünüyorum.

Sesli sunum

Bu hizmet birazcık hava atmak isteyenler için geçerli, hani firma sitelerine girince bazılarında sağ aşağıda bir maskot ya da gerçek bir insan çıkar ve konuşur. Bir tür hoş geldin karşılaması gibi bir şey ama bu hemen olacak bir hizmet değil.

Eskişehir’e özel sitelerle reklam ağı

İlk etap Eskişehir ve sonra bölgeye yaymayı hedefliyorum, Eskişehir ile ilgili popüler siteler açıp ve de gerekirse dışarıdan diğer siteler ile anlaşıp reklam ağı kurmayı hedefliyorum. Örneğin 5 site olsun ve günlük tekil ziyaretçi sayısı 20.000, çoğul ziyaretinse 50.000 olduğunu var sayalım. Paketler halinde reklam ajansı hizmeti sunmayı hedefliyorum, 1000 gösterim başı 2-3TL gibi bir ücret var kafamda yani, günlük 100-150TL kadar bir gelir getirebilir. Tabi ki bunlara reklam veren firmalar için bir gezici ve tanıtıcı ekip kurmak gerekebilir.

Sanal Güvenlik Hizmeti

Şuan için abartı bir hizmet ileriki zamanlarda olabilir, şirketlerde kullanılan bilgisayarların güvenliği ve internet sitelerinin güvenliği konusunda hizmeti kapsıyor.

Tanıtım Nasıl olacak?

İşin kilit noktası sanırım burası, hizmeti sunuyoruz ama millet nasıl bilecek bu işi? İlk etapta 3 strateji hedefliyorum.

 • Firmalara özel broşür bastırılarak adreslerine doğrudan posta yolu ile ya da elden teslimle düşünüyorum.
 • Billboard, yerel gazete ve dergi ilanları için bir bütçe ayrılabilir. İlgi çekici şekilde sıra dışı bir tasarımla reklam.
 • Eskişehir’in şuan var olan internet sitelerine geçici bir süre ile reklam verilebilir.

Maliyetler ve Fiyat Politikası?

Maliyet açısından ilk etapta bir maliyet yok denecek kadar az çünkü hizmet sektörü olduğu için küçük bir ofis yeterlidir.

 • Ayak altı bir yerde ofis 500TL civarında aylık kirası
 • Ofis için belirli malzemeler bunları da sanırım demirbaş olarak gösterip KOSGEB’den destek alabiliyoruz.
 • Şahıs şirketi açmanın maliyeti ise 700TL civarında.
 • İlk aylarda fazla eleman çalıştırmaya gerek yok ama büyümek istersek tabi ki projeye göre gerekli kişiler alınacaktır. Başlangıç 2 kişi yeteli olacaktır.

Peki biz nasıl fiyat politikası uygulayacağız? SEO anlamında paketler olmak zorunda çünkü bazı kelimelerde sonuç kısa sürede alınırken, bazı rekabeti yüksek kelimelerde ise sonuç geç ve maliyetli oluyor. Benim istediğimse SEO ve Sosyal Medya danışmanlığını yıllık bazda satmak, yani X firmasına hem arama motorlarında hedeflediği kelimelerde yukarılarda kalmasını sağlayacak devamlı hizmetler hem de sosyal medya danışmanlıklarını yapmak. İşin özeti adamları bu konuda tüm yüklerini alacak bir hizmet. Tek başıma 15e ve 1 kişi destekle 25’e yakın şirketi idare edebilirim, ilgili planlı bir çalışma hazır. Hedef 1 yıl içinde 50 firma ama Eskişehir çapında 50 firma bulmak zor olabilir ama Eskişehir, Afyon, Kütahya, Bozüyük’ü kapsayacak şekilde bu hizmet çok rahat verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir