home Hayata Dair Neler Yaptı?, Yazdı & Yorumladı St Johnstone FC ve İskoçya Deplasmanına Gidiş Rehberi

St Johnstone FC ve İskoçya Deplasmanına Gidiş Rehberi

Beklenen gün geldi ve bugün 24 yıl sonra Avrupa’ya gitmenin heyecanı ile kuramızı çektik ve de İskoçya takımı olan St Johnstone FC çıktı. Maç yorumunu sonraya bırakalım çünkü iki takımı da bilmiyoruz ki önemli olan Eskisehirspor’umuzu orada görmek ve desteklemek. Bugün St Johnstone FC taraflarının sitesine girdiğim epeyce bir kafaları karışıktı okudukları her bilgiye atlıyorlardı ben Twitter üzerinden üyeliğimin onayını istedim ve benim ardım bir Eskişehirli’nin daha hesapları onaylandı karşılıklı cidden güzel bilgi alışverişi yaptık. Gelmek isteyenler için vizede adres gösterebiliriz gibisinden yazıları yazdılar.

 

Neyse konumuza gelelim? Şimdi zaman çok ama çok kısıtlı ve İskoçya yani dolasıyla Birleşik Krallık vize konusunda aşırı derece sıkı bir yer bu yüzden ciddi olarak acele etmeniz lazım. Hele ki daha önce yurt dışı çıkışı yok ise yarın hemen pasaportu çıkartın inanın ucu ucuna yetişir. Öncelikle bize ne lazım tabi ki pasaport? Şuan pasaport basımında bir sıkıntı varmış ve bundan dolayı 4-5 gün kadar sürebiliyormuş bu yüzden acele edin lütfen. Gerekli evrakları emniyet müdürlüğünden öğrenebilirsiniz. En az 6aylık alacağınızdan dolayı pasaport tahmini olarak 80.50 TL + 62.50 TL = 143TL tutuyor.

 

Gelelim vizeye ikinci önemli olay, sizin için bir kaç yeri aradım ve aldığım bilgiye göre 6 ay geçerli olacak turist vizesi her şey dahil 450TL tutuyor eğer hiç yurt dışı çıkışınız yoksa 15 iş gününü bulabiliyor çıkması. Eğer ki Schengen – Avustralya – Yeni Zelanda – ABD – Kanada – İngiltere için son 5 yıl içinde turist vizesi aldıysanız fast truck girersiniz en fazla 4-5 iş günü içinde çıkar vizeniz. Bir yol daha duydum işi acele olanlar için danışman şirketleri üzerinden +120TL verirseniz 15 iş günün 6-7iş gününe düşüre biliyorlarmış.

 

Diğer bir masrafımız ne olacak maç bileti St Johnstone FC taraftarına göre en fazla 15-20 pound gibi bir ücret olur diyorlar yani devede kulak kalıyor. Sonra gidiş masrafı olarak uçak? Şimdi herhangi bir tur şirketine giderseniz size doğrudan Ankara – İskoçya uçuşunu satarlar 1200TL verirsiniz. Hem gezip görmek amaçlı hemde daha duygun olsun derseniz Londra üzerinden gidin. Hemen tarif ediyorum; İstanbul – Londra gidiş dönüş EasyJet, Pegasus, AtlasJet gibi firmalarla 200-250 pound arası tutuyor bu da yaklaşık olarak 600-700TL arası tutar. İngiltere’de tren ulaşımı en rahat ve en hızlısıdır, Londra – Endinburg arası 3-4 saat süren bir tren yolculuğu sürer ne kadar tutar bakmadım ama 100TL civarı tutar gidiş dönüşte.

 

Otel işine bir şey diyemiyorum çünkü çok değişken olabiliyor ama St Johnstone FC taraftarının dediğine göre hostel ve oteller ucuz bulunabilirmiş ki 1-2 gece kalmak hostel gibi ucuz yerlerde 100-150TL’yi geçmez. Alt alta koyduğumuzda toplam masraflar ne etti? tahmini 1500-1600TL tutuyor ki bu sıfırdan bir hazırlıkla oluşucak maksimum fiyatlardır.

 

Eskişehirspor’a ve gidecek her kese şimdiden yolunuz açık olsun 😉
Erkin Öğren

12 thoughts on “St Johnstone FC ve İskoçya Deplasmanına Gidiş Rehberi

  1. Erkin çok teşekkürler… Bu arada gitmek isteyen arkadaşlar, bence hepimiz toplu hareket edersek, belki de uygun fiyata götürecek tur şirketleri ortaya çıkabilir ????

  2. Benim Pasaportum var vizeyi de alırız fakat uçak ücreti pahalı takımla gidebilme imkanımız varmı ?

    1. Keşke olsa takıma yakın birileri sorsa süper olacak, ben yarın turizm şirketlerinden Doğa-Yöre’yi arayacağım bakalım böyle bir şeyler düşünürler mi?

  3. Mesajınız Ön araştırmanız ve bilgilendirmeniz için teşekkürler.Edinburg üzeri gitmek en uygunu. Yanlız bizim için uygun olan çarşamba gidiş, cuma dönüş uçağı thy nin yok. Salı gidip cumartesi dönmeliyiz. Kalacak yeri ucuza bulmak problem olmaz. Maç ile iskoçyayı turistik olarak gezmek birleştirilerek 5 günlük bir seyahat yapılabilir. Şu anda görünen gidiş dönüş ucak bileti 679 tl. Konaklama ve diğer giderlerle en az 2000 tl kadar masraf kesin olur. Bence 4-5 kişilik guruplar oluşturarak birlikte hareket etmek mantıklı olur.

    1. Edinburg üzeri en kolayı ama hani gitmişken London 2012 zamanı, oraları da gezerler giden kişiler ondan dedim 🙂 Ucuz otel kolay en kolayı hostels.com’dan bulmak ben oradan bulup çok kalmıştım tavsiye ederim. Aslında bir tur şirketi yapsa taksitli olarak giden kişi sayısı artar ama bakalım ne olacak ben yarın 1-2 yeri arayacağım böyle bir şeyler düşünürler mi diye.

  4. Bir ogrenci olarak fiyat pahalı geldı para bırıktırmeye basladım 1000-1500 tl oldu fakat bu maca gıdersem 0 para kalır ınsallah bu turu gecer ılerlıyen maclarda organızyon yaparak daha ucaza gıderız ve bende gelırım

    1. Evet şansımıza uzak ve parası pahalı bir ülke çıktı, turu geçersek inşallah iyi ve kolay gidebilir yerler çıkar. Bende banka kredilerine bakıyorum eğer bizim turlardan taksit falan olmazsa 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir