eRkin.org 10 Yaşında

Alan adı (domain) yenilemesi zamanı eRkin.org sitemi açtığımın 10 yıl olduğunu fark etmediğimi bu hafta fark ettim. 😀 eRkin.org’u açmadan evvel 2000 – 2010 yılları arasında 3-4 haneli domain (alan adı) ya da özel bir anlamı / ismi olan alan adı yakalamak ve iyi fiyatlara satmak epeyce moda ve başarabilene iyi kazandıran faaliyetti. “Eskisehir.com” un 6 haneli bir rakama satıldığı söyleniyordu, maalesef Eskişehir web sitesi tasarımında da kendi içinde çekişmekten böyle bir alanı arkadaşlık sitesine kaptırmıştır.

Konuyu dağıtmadan; özellikle düşecek domain takibi benim için günlük rutin olmuştu. eRkin.org alan adının almadan evvel “Eskisehirspor.biz”, “Nefer.org” ve “Erkn.net” gibi alanları da almıştım. 2009 yılının Haziran ayında günlük liste çektiğimde Godaddy üzerinde Erkin.org domain düşeceğini gördüm. Tabi ki açık artırmaya girmesini istemiyordum çünkü Erkin sadece Türkçe olan bir isim değil, aynı zamanda Özbek, Türkmen ve Kazak dillerinde de aynı anlamla geçmesinden dolayı maliyeti artıracağını biliyordum ve korkulan oldu çakal Godaddy domaini açık artırmaya sürükledi.

Büyük gün gelmişti ve eRkin.org için açık artırtma başladı; yanlış hatırlamıyorsam 10 USD ile başlamıştı, sistemde kendisi ufak ufak artırmaya devam etti ve iş 75 USD’ye gelmişti. O dönem yüksek lisans öğrencisi olmam ve sabit gelirli bir işim olmaması sebebiyle çokta asılamayacağımı biliyordum. O yıllarda Facebook üzerinde neredeyse Türkiye’nin %90’nı gibi bende ücretsiz oyun olan Teksas Holdem oynuyordum. Strateji ve blöf zamanı gelmişti J Aradan yaklaşık 1 saat geçmişti 1-2 USD artırıyorken yanlış hatırlamıyorsam 90 USD çıkarmıştım biranda, 91-92 USD yaptılar bende 110 USD yapmıştım. 3-5 daha artırsalar artık vaz geçecekken onlarda bıraktı ve tadaaaa domain adı benim olmuştu 🙂

eRkin.org Neler Yaptı ve Neler Yapacak

Google Adsense ve tanıtım yazısı gibi gelir amaçlı bir site değil sadece kaliteli içerik olacak şekilde planlama yapmıştım. Geçen 10 yılda 0,01 TL bile gelir elde etmeden bu amaçla tamamen hobi amaçlı devam ediyorum. Tabi ki yapmak istediğim ve henüz gerçeğe dönüştüremediğim birçok projem var; günümüzün küresel çapta büyük sorunu “verimli zaman yönetimi” ve “kendine disiplini şekilde zaman ayırabilmek” konularında halen kendimi geliştirmeye çalışıyorum.  

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde eRkin.org üzerinden sadece yazı adedini artırmaya ve popülariteye yönelik değil; okuyucuyu sıkmadan ve kişilerin bilgi hazinelerine kum tanesi kadar bile olsa katkı sağlamak amaçlı yazılar yazmaya çalıştım ve inşallah yazmaya devam edeceğim. İnsanların dikkat vererek okumamasından kaynaklı; okuduğunu doğru anlamamasına bağlı olarak sinirlendiğim zamanlar olabiliyor. Yine de güzel bir yorum görünce tüm sinirin hepsi uçup gidiyor.  

İletişim İçin: Sekiz Dinle, Dört Oku, İki Düşün, Bir Konuş” yazımda anlattığım gibi insanın söylediği sözler ve yazdığı yazılar tabancadan çıkar mermi gibidir, çıkınca geri gelmez ila ki herhangi bir yerde hedef vuracaktır.

Zaman ayırdığınız ve okuduğunuz için teşekkür ederim. Bu yüzden ki tecrübenin yaşı olmaz yaşanmışlıklar kıymetlidir; saygı duyarak, kırmadan, incitmeden ve değer katacak şekilde güzel yazılar yazmaya ve sizlerin de okumanız dileğiyle nice 10 yıllara eRkin.org 🙂

2 thoughts on “eRkin.org 10 Yaşında

 1. Üstat merhaba,

  Uzun zamandır görüşmedik fakat bugün tesadüf eseri bloguna girdim yazıyı okuduğumda aklıma 2010 yılında R10 Eskişehir buluşması geldi (: Hani şu bir ofiste toplanan bir avuç adam 🙂 Özlendi o günler.. Şu saatten sonra takip ettiğim bloglar listesinde yerini aldı bu sayfa (: Başarılarının devamını dilerim..

  Nam-ı Diğer: LegendTurk (:

  1. Merbaba Semih 🙂

   Seni ve yorumunu gördüğüme çok sevindim 🙂 Evet evet R10’nun o günleri gerçekten kıymetli ve sen gibi güzel insanlar kazandırdı.
   İş yoğunluğu sebebiyle fazla yazı yazamıyorum ama takip etmenden mutluluk duydum.

   Venom 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir