home E-Commerce & Web, Yazdı & Yorumladı Eskişehir: Bana bir portal lazım!

Eskişehir: Bana bir portal lazım!

Eskişehir’i aslında bilmeyen yoktur dışarıda gelenler için keşke burada yaşasam dedirten ama içeride yaşanlar için çözümleri basit ama çözülmesi aylar yıllar olan sorunlar olan ama vazgeçilmez bir şehir. Teknolojinin her dakika elimizin altında olmasından kaynaklı her birimiz ortalama 2-3 saat internet ile haşır neşiriz, özellikle sosyal medyanın etkisi ile her bilgiye her an ulaşabiliyoruz.

eskisehir tanıtım rehberi

Bu yazıyı neden yazmak istediğimi açıklayım öncelikle, sene 1998 yada 1999 yılında olmazsa olmazım Chip dergisi almıştım, tabi o zamanlar içinde ki CD’ler de ki program ve oyunların kıymetini bekleyenler bilir 🙂 Her sayıda çeşitli websiteleri tanıtırlardı (Google yok) bir gün baktım, Eskisehir.net bir site var, inanılmaz hoşuma gitmişti bu işlerle uğraşmamın sebeplerindendir. Eskişehir için bir site hazırlamak ama sadece hazırlamak için hazırlamamak hep hayalim olmuştur, buna 1-2 sefer yaklaşmıştım ama hayatta ki diğer öncelikler hep engel oldu halen hayalim. Bu yazıyı yazmamın sebebi Eskişehir ile ilgili bir çok site var hem genel portal hem haber ve rehber içeren ama çoğu özgünlükten uzak ve hayal gücü kısıtlı maalesef.

Aslında son yıllarda bir çok ajans çıktı ve her birinin genç ekipler var ama örnek proje yok sanırım para getirmeyeceğini düşündüklerinde uğraşmıyorlar. Hep birisi tekdüzelik ve birbirinin kopyası olmaktan kurtulamıyor. Elbette sosyal medyanın etkisi mevcut Facebook ve Twitter’dan yürümek insanlara ulaşmak kolay oluyor. Benim hayalim nasıl? Eskişehir’in hakkında 10larca yazı ve tanıtım olan, anlık trafik bilgisi olan, rehberler olarak sadece telefon bilgisi olmayan kalite rehber olan, amatör yazarların yazılarının olduğu, otel reservasyonu yapılabilen, mekan tanıtılan ama görsellikleri olan, özel haritalar olan, turistlik mobil uygulaması olan bir proje var kafamda umarım biri yapar.

Dışarıdan biri için bir tane Eskişehir’i haber ve firma rehberi dışında tanıtan bir tane site yok!Çok popüler uluslarası büyük örnekler var ama basit bir kaç örnek visitcardiff.com yada visitaberdeen.com incelenebilir. Bazı siteleri değerlendirdim hepsini seviyorum ama kusura bakmasınlar Eskisehir bir siteyi hak ediyor ve bir ajans yapmalı! Resmi kurum, yerel olmayan genel portallar ve firma siteleri dahil etmedim, bşlıcalardan önce genel portal olarak çıkanlardan başladım, sonra haber ve spor siteleri yer alıyor.

Eskişehir’in siteleri

Eskisehir.net – Yazını başında belirtim çok eski olmasının faydasını görüyor, 70bin civarı hitti var diyorlar sanırım şuan haberden ziyade seri ilan kısmı lokomotif gibi görünüyor. Tasarımı neredeyse 90larda gördüğüm gibi aynı cizgilerini koruyor. Bu sitenin çoook farklı yerlerde olması gerekiyor sadece haber ve ilandan ibaret olmamalı.

Eso-es.net – Benim için efsanedir çünkü 56K en hızlı bağlantı sağlardı 🙂 İlk çıkış bilboard ilanlarını halen hatırlarım normalde resmi kurum sayılır ama günlük içerikte sağlıyor, bu sitede çoook farklı yerlerde olmalıydı.

Eskisehirgecce.com – Geride kaldı güncel değil Facebooktan devam ediyor Forumu bir ara efsaneydi Motto, Follow yokken burası vardı ama şuan maalesef yok.

Eskisehirspor.com – Eskisehir.net’in kankası birlikte büyüdeler ikizler, halen aynılar içerik olarak Forum götürüyor onun dışında ciddi değişiklik şart. Zaten mevcut üyelerde bu konudan şikayetçi.

Spor26.com – Yeni bir site ama benim gözümde şuan Eskişehir’in en iyi içerik ve görsellik sağlayan sitesi. 1. favorim 🙂

Eskisehirin.com – Sözde portal ama rehber üzerine kurulmuş işin kolayına kaçmışlar.

26rehber.com – Sadece rehber tasarım eski kaldı köklü değişiklik şart.

222rehber.com – Amaç olarak yeterli ama tasarım değil.

Eskisehirtanitim.com – Tasarım yetersiz sadece rehber olarak devam ediyor.

Esgazete.com 2 yıllık site tasarım olarak hoş, haberler otomatik İhlas üzerinden alıyor ama içerik kaliteli, doğru tasarım sadece haber olmasına karşın bence iyi site.

Anadolugazetesi.net – ESTV’nin grup sitesi iyi tasarım zaten haber sıkıntısı yok, ama sadece haber.

Eskisehirgundem.com – İstikbal gazetesi ile ortak çalışıyor anladığım kadarı ile içerik özgün ama tasarım olarak 1990’larda devam ediyor daha yenilikçi destek şart.

2eylul.com.tr – Eskişehir ile ilgili ikinci favorimdir. Sistem hazır ama içerik ve görsellik özgün, farklı kategori yamaya çalışıyorlar, ileride bence daha çok gelişecektir.

SakaryaGazetesi.com.tr – 2014’e kadar çok hantal bir sistemi vardı, şuan WordPress’e geçmişler gayet başarılı, içerik olarak tartışmıyorum gazete zaten.

Milliirade.com – Eskişehir yerel gazetelerinden tasarım idare eder, haberler sıkıntısı yok ama fazlası yok.

Sehirgazetesi.com.tr – Ağır bir sistemi var, tasarım biraz eski kaldı ama içerik haber olarak yeterli.

Eskisehiryenigungazetesi.com.tr – Hazır sistem kullanıyor, tasarım hazır içerikte çok özgün değil haber dışında bir şey yok.

Eskisehirhaber.com – Ajansa bağlı otomatik içerik çekiyor, Eskişehir kategorisi değil.

Vilayet26.com – Güncel içerik yok ve tasarım eski.

Eskisehirdebugun.com – Otomotik içerik, özgünlük yok.

2 thoughts on “Eskişehir: Bana bir portal lazım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir