home Yazdı & Yorumladı Selfie Stick / Çubuğu vs Anı Yaşamak

Selfie Stick / Çubuğu vs Anı Yaşamak

Dış dünya ile bağlantısı kopuk olmayan herkes artık selfie stick & yada Türkçesi özçekim çubuğunun ne olduğunu biliyordur. Bir şeyi yada bir durumu abartmak ülke olarak bizde çok yoğundur ama bu ürünü dünya çapında çığırından çıkmış durumda. İki hafta evvel İstanbul’a gittiğimizde yerli yabancı sokak satıcıları Galata’dan Adalara kadar “Selfieeee” diye bunu satıyordu.

Selfie Stick - Ozcekim Cubuguİlk çıkış olarak mantıklı ama gereğinden fazla ilgi görüyor, insanlar anı yaşamak yerine sadece fotoğraf çekmek ve Instagram, Facebook gibi platformlarda paylaşmak için geziyor, sosyal ortamlarda oluyor. Herkes fotoğraf çekinmeyi sever ama bu durum o anın %10’nu geçmemelidir kalan %90 kısmı geleceğe dair anı ve tecrübe olması lazımken bu durum son zamanlar %50 – %50 oldu.

Yabancı ülkelerde belirli alanlarda yasaklanmaya başladı. Örnek verelim; Avustralya’da ki ve Londra’da ki National Gallery ve yine Londra’da ki Wembley Stadyumu, Roma’da ki Colosseum, Paris’te ki Disneyland ve Palace of Versailles hepsi yasakladı. Son olarak Wimbledon Tenis turnuvasında da yasaklandı. Tabi ki yasaklanan yerlerde sebep olarak zarar verebilme ihtimalini öne sürüyorlar. Bence haksız da değiller son zamanlarda yerli – yabancı haberlerde selfie çekeceğim derken kaza yapan insanlar yer alıyor.

Fotoğraf paylaşım çılgınlığının devam ettiği bir ortamda bizim ülkemiz de yasak uygulanacağını sanmıyorum. İnanılmaz ekonomi yaratmış durumda, cep telefonun icadından beri en hızlı yayınlan aksesuar diyebiliriz. Başlı başına büyük bir tez konusu, psikoloji ile ilgili bir bölümde doktora yapıyor olsam kesinlikle bu konuyu incelerdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir