home Finans, Yazdı & Yorumladı Turizmin Yüksek Gelirlisi Glamping

Turizmin Yüksek Gelirlisi Glamping

Pandemi süreciyle birlikte tüm Dünya insanları olarak doğada olmanın, toprak sahibi olmanın değerini son 1 yılda iyice öğrendik. Glamping kavramını yakın zamanda duymadıysanız, önümüze ki birkaç yıl içerisinde bol bol duyacağınızdan emin olabilirsiniz. Eskişehir ile ilgili özellikle ekonomiye değer katacak yazılara yer vermeye çalışıyorum. Bu yazıda bacasız fabrika “turizm” ile ilgili daha doğrusu son zamanlarda trend olan treni kaçırmazsak katma değeri çok yüksek, popüler bir yatırım alanından bahsetmek istiyorum.

“Glamping” terimi İngilizce’de “glamorous” (büyüleyici / cazibe) ve “camping” (kamp) kelimelerinin birleşiminden ortaya çıkmıştır. 2005 yılında Dünya’da ilk olarak Birleşik Krallık’ta kullanılmaya başlandı ve 2016 yılında Oxford sözlüğüne dahi kavram olarak eklendi.  Kamp kültürü eski cazibesi olmasa da Türkiye’de oldukça eskidir. Her şey dahil otellerin çoğalması, ulaşımın daha kolay olması vb. gelişmeler sonrasında kamp kavramı uygun sıfat mı bilmiyorum avam olarak algılandı.

Glamping en temel özelliği otel düzeyinde konforla doğada kamp yapma biçimidir. Sert zemine oturmuş çadır ve uyku tulumu yerine yumuşak yatak ve şömineli konforlu konaklama diyebiliriz. Tabi ki sadece malzeme değil kampta yenen konserve yerine gurme kıvamında kaliteli yiyecek hizmeti olan açık hava oteli diyebiliriz.

Glamping -> Glamorous + Camping

Glamping Konaklama Ücretleri ve Yatırım Maliyetleri

Eskişehir’de şehir merkezinde normal zamanlarda ortalama bir gecelik otel konaklama fiyatlarını 250-300TL baz alırsak, Glamping’in ortalama gece konaklama ücretleri ortalama 500-750 TL aralığındadır. Uluslararası platformlarda gecelik fiyatlar 150-200 USD bandında gitmektedir. Örnek bakmak isterseniz GlampingHub.com sitesini ziyaret etmeninizi öneririm. Kısacası özetlemek gerekirse yüksek gelire sahip ve farklı deneyimler arayan kitle artık normal standart odadan ziyade özel hissettiği, popüler olan ve sosyal mecralarda güzel duran konseptlere yönelmektedir.

Glamping’in çadırların türlerine ve özelliklerine göre Yurt Çadırı, Lotus Belle, Kubbe Çadır (Dome) gibi çeşitleri olabilmektedir. Daha zor iklimlerde ve daha lüks yapabilmekte adına karavan ve bungalovlar da glamping kategorisi içinde yer alıyor. Kesin bir mliyet oluşturmak zor çünkü lüksün sınırı yoktur . Çadır, eşyalar, yeme-içme vb. maliyetleri koyduğumuzda ortalama Glamping barınma kurmak 30-35bin TL bulabilir.

Eskişehir’de Glamping için Nereler Uygun

Türkiye’de güzel birkaç örnek var. Örnek Kırklareli İğneada’da açılmış “Longosphere Glamping” kesinlikle bu işi güzel yapıyor. Bölgesel olarak şuan ağırlıklı Güney Batı Akdeniz tarafında popülerlik olsa da Dünya’da yaz ve kış tüm mevsimlerde yapılabiliyor olmasına bağlı olarak çok daha çeşitlendirilebilir.

Eskişehir’de ılıman iklimiyle Sarıcakaya, Termal Turizm Alanları ve Frig Vadisi bu iş için uygun olabilir. Sadece barınma olarak düşünmemek gerekir. Termal bir alandaysa Termal Turizm ile birleştirilebilir ya da tarıma elverişli bir alansa mini tarım imkanı sağlanabilir. Çocuklu aileler için içinde macera park bulunan alanlar yaratılabilir. Kısacası yatırım yapılan bölgelerde hem iş imkanı yaratır, hem çevre ekonomisini destekler, hem de şehrin turizmine kalifiye turist girdisi sağlamış oluruz.

Baştan güzel planlama sürecin olmazsa olmazı. Kısacası devletin belirli yerle ve belirli standartlar dahilinde yaptırması önemli. İşin özel ve lüks olma kısmı atlanmamalı, yani mega şehir kıvamında çirkin yapılara sahip hobi bahçeleri gibi olmaması gerekiyor. Eskişehir kendi iç çekişmelerden sıyrılıp treni kaçırmadan bu alanda ilerlememesi için herhangi bir neden yok. Şehir çok iyi üç üniversiteye, eğitim seviyesine ve kültüre sahip. Farklı alternatiflerin yaratılması şehrin farklı ekonomik dinamiklerine sahip olması bugünümüz ve yarınlarımız için hepimizin yararına olacağı tartışılmaz sonuçtur.

2 thoughts on “Turizmin Yüksek Gelirlisi Glamping

  1. Glamping severiz, hem doğanın içinde hem çadır ya da bungalovların aksine rahat ve konforlu hem lüx otellerin kalabalığından uzak 😊😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir