Finansal Risk ve Kredi Riski Nedir?

Kredi Riski nedir tanımlamasından önce, riski tanımlamak daha doğru olacaktır. Günlük yaşamda sıkça kullandığımız bir kelimedir “RİSK”. Kelimenin kökeni İtalyanca’ya dayanmaktadır, İtalyanca “risicare” olarak geçen kelime Türkçe karşılığı cüret etmek olarak karşılık bulabilir. İngilizce ve Fransızca “risque” olarak ifade edilmektedir.

Risk -> Finansal Risk ve Kredi Riski

Finansal Risk ise yapılan yatırımın ya da sermayenin verimli olup olmayacağını görmek üzere ve ekonomik  / finansal yükümlülüklerin yerine getirilip getirilemeyeceğini ölçmek için ifade edilmektedir. Riskler piyasa riski, likidite riski, operasyonel risk, sistematik risk ve kredi riski olarak beş farklı kategoride tanımlanabilir.

Kredi Riski ise kredi veren kuruluş (Banka, Faktöring şirketi vb.) krediyi talep eden taraf (şahıs ya da tüzel kişilik)  arasında en başta tüm koşulları belirlenen sözleşmeden doğan sorumlulukların kısmen veya hiç yerine getirememesi (hiç ödememe ya da kısmen geç ödeme) sonucu doğan risktir. Kredi Riski temel olarak karşı taraf riski, ülke riski ve konsantrasyon riski olmak üzere 3 kategoride tanımlanabilir.

Kredi Riski Ölçülebilir mi? #

Finansal risk ve Kredi Riski elbette tam sonuç vermese de her zaman belirli rasyonel yaklaşımla ölçülebilir. Borç verilen firmanın piyasasına ve çalıştığı sektöre bakılmalıdır.  Borcu ödemeyebilecek kadar kazanıyor mu kısmını ölçebilmek içinde firmanın borcun – öz sermaye olan oranını, karlılığın faiz karşılama oranını ve net işletme sermayesi gibi oranlara mutlakla bakmak gerekiyor. Kısaca Kredi Riski düşürmek için yapılan işle bu borç uygun vadede ödene bilirmi cevabını aramanız önemli.

Diğer sözlük yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Tarafından desteklenmektedir BetterDocs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir