Rotatif Kredi

Rotatif Kredi Nedir? (BCH Kredi) #

Rotatif Kredi, ticari faaliyet yürüten her işletme ve şirketin bankacılık çalışmalarında duyduğu ama finansı yöneten kişilerin ilgili kredinin detaylarına dikkat etmediği takdirde farklı sonuçlarla karşılaşabildiği kısa vadeli ticari kredi türüdür. Kısa vadeli olması sebebiyle kredinin maksimum vadesi bir yılı aşmamaktadır. Rotatif kredinin en büyük özelliği seyyaliyet göstermesidir. Yani kredinin faiz oranı, tutarı, vadesi  değişkenlik gösterebilmektedir. Örnekle açıklarsak; Bankanızdan 100.000 TL, 6 ay vadeli ve %10 faiz oranı ile kredi çektiniz. Koşulların değişmesine bağlı olarak bu kredinin faizi düşebilir ve aratabilir. Aynı zamanda banka limitiniz uygunsa, vadesi kullandırım tarihinden itibaren aşmayacak şekilde toplamda 1yıla kadar uzayabilir.

Bu kredi aynı zamanda bazı bankalarda Borçlu Cari Hesap (BCH) olarak ta size sunulabilir.

Rotatif kredi faizi değişirse ne olur? #

Rotatif kredinin faiz tahsilatları dönemleri Mart, Haziran, Eylül, Aralık dönemlerinde olacak şekilde her üç ayda bir yapılmaktadır. Olası faiz değişiminde gün sayısı kadar hesaplanarak, dönem sonunda toplanır. Örnek kredi %10 ile 45 gün devam etsin ve kalan 45 gün %12 olsun. Faiz hesaplaması önce 45 günün %10 faiz oranı hesaplar, sonra %12’nin hesaplamasını 45 gün için yapar ve her ikisinin toplamı sizin dönem sonu faiziniz olmaktadır.

Spot kredi ile Rotatif Kredi farkı Nedir? #

Bu soru klasik bir sorudur ama cevabı hiçbir zaman net ve tek değildir. Firmanın bulunduğu sektör, ülke koşulları, piyasa koşulları her zaman etkendir. Eğer piyasada faiz beklentisi yüksek ise spot kredi avantajlıdır ama kısa vadede nakit akış beklentisi yüksekse erken kapama yapabilme avantajı sebebiyle rotatif kredi daha avantajlıdır. Bu sebeple firmanın finans uzmanı karar vermeden evvel şirketin bulunduğu duruma ve kredi ihtiyacının koşullarına bağlıdır.

Faiz hesaplaması #

Rotatif kredi faiz hesaplamasında basit faiz mantığı kullanılmaktadır.
(AnaPara * Gün * Faiz Oranı / 36000) * 1.05

100.000 TL üzerinden örneklem yaparsak;
AnaPara: 100.000 TL
Gün: 90
Faiz: %10
((100000*90*10)/36000)/1.05) = BSMV dahil 100.000 TL için ödeyeceğiniz faiz 2.625TL’dir.

Tarafından desteklenmektedir BetterDocs

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir