Konkordato Nedir?

İçindekiler

İtalyanca “concordato” kelimesinden çevrilerek Türkçe’ye konkordato kelimesi olarak geçmiştir. Türk Dil Kurumu’ya göre  (TDK) 1) Ekonomi ve hukuk alanında “Anlaşmalı iflas” olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda papalık makamıyla başka ülke devletleri arasında yapılan sözleşmeler olarak geçmesinden dolayı tarihi anlamı da vardır.

Şirketlerin ya da bireylerin ticaret mahkemelerine başvurarak borç ertelemesi istemesi ifade ediyor. Konkordato aslında şirketlerin batmasını önlemek amacıyla yapılmış bir düzenleme. Genellikle kurumlar, şirketler bu imkanı kullanıyor. Bireyler için çok kullanışlı, gerçekçi bir yöntem değil, kullanılabilir. Yasada bu konuyla ilgili herhangi bir engel yok. Ancak genelde şirketler kullanıyor. Burada baktığınız zaman iflas anlaşması ilan etmesi suiistimal edilmesi söz konusu olabiliyor ve olmaktadır.

Son günlerde domino etkisiyle birlikte birçok sektörde özellikle inşaat sektörüyle başladı. Ayakkabı sektörünün sıçradı. Şimdi lojistik tarafında sıkıntılar olmaya başlıyor. Ticaret tarafında da son günlerde bir takım söylentiler var. Eğer bu da olursa gerçekten domino etkisi yayılarak konfordan top konusunda önünü alamaz bir duruma dönüşecek. Bunun için bir düzenleme yapılması elzem. Neden? Çünkü konfordan iflastan kaçan borçlarını ertelemek için bir yol.

konkordato nedir
konkordato nedir?

Konkordato, çıkış yolu arayan şirketlerin ilk fırsatta zora düşen tüm şirketlerin başvurduğu akla gelen ilk yöntem haline gelmiş durumda. Dolayısıyla bu tarz süreçlerde olası bir suiistimal söz konusu olabiliyor. Bunların önüne geçebilmek için Konkordato ilan eden ya da edece şirketlerin belirli şartlar ve koşulları daha konulması gerekiyor. Ticaret mahkemeleri şirketlerden finansal tablolarını istemeye başlamıştır.

Konkordato Süreçleri #

Geçici sürede ilk üç beş ay içerisinde bir konfordan da konseri takip ettikten sonra bir, bir buçuk yıl içerisinde değişen süredeler de ki kesin konfordan ilan edebiliyor ve yaklaşık olarak iki 2 buçuk yıl sürüyor. Bu süreç tabii ki alacaklılar da bu durumda zor durumda kalıyorlar.

Eğer şirketler gerçekten borçlarını ödeme konusunda çok çok ciddi bir sıkıntıya girmemiş. Bunu bir yöntem olarak uyguluyorlar ise burada bir düzenlemeye başvurmak gerekir. Finansal tabloların yanı sıra bağımsız denetim raporlarının da istenmesi gündemde gelmesi beklenmektedir.

Tarafından desteklenmektedir BetterDocs

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir